• Wpisów: 8
  • Średnio co: 179 dni
  • Ostatni wpis: 4 lata temu, 09:12
  • Licznik odwiedzin: 993 / 1613 dni
 
ozadluzeniach
 
house-on-money-stack-100284566.jpg

Zastanawialiście się kiedykolwiek nad różnicami jakie są między windykatorem a komornikiem? Sporo naszych rodaków jest zdania, iż obydwie osoby trudnią się tym samym czyli ściąganiem długów. W rzeczywistości wygląda to inaczej. Firma windykacyjna oraz komornik posiadają inne przywileje wynikające z ich zawodów.

Zadaniem windykatora jest przede wszystkim ustalenie ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Firmy windykacyjne posiadają zdecydowanie mniejsze uprawnienia aniżeli komornicy. Często zdarza się jednak, iż usiłują przekroczyć swoje prawa.

Czego nie może windykator?

Windykator nie ma prawa zajmowania majątku dłużnika. Nie ma również możliwości informować jakichkolwiek osób trzecich (nawet rodziny) o naszych długach. Bywa i tak, że firmy windykacyjne terroryzują dłużników, co jest tylko i wyłącznie naruszaniem godności osobistej.

Windykacja jest jednym z pierwszych etapów egzekwowania należności. Jej celem jest wyłącznie doprowadzenie obu stron do ugody.

Co zrobić gdy proces windykacji nie przynosi skutków?

Jeśli działania windykatora nie przyniosły jakichkolwiek skutków, wtedy wierzyciel ma prawo wystąpić do sądu o przyznanie tytułu wykonawczego. W takim przypadku po złożeniu wniosku, egzekwowaniem należności zajmuje się sądowy komornik.
Komornik ma prawo zajmować jednakowo dobytek dłużnika, jak również dochody dłużnika tj. wypłatę, przychody z wynajmu.

Nie możesz dodać komentarza.